Jak żyć? Moje zasady lepszego życia.

Jak żyć, czyli złote zasady, którymi chcę się kierować i według których staram się postępować, by moje życie było lepsze.

Wpis z cyklu: W mojej głowie…

Zasady lepszego życia

 1. Żyj tak by być szczęśliwym, nie krzywdząc przy tym innych. Moje motto życiowe:)

  *poznaj siebie

 2. Wybieraj te zajęcia, spośród zadań do wykonania, na które masz w danym momencie ochotę, tak by czerpać z nich jak najwięcej radości.
 3. Upewniaj się sama ze sobą czego ty tak naprawdę chcesz, co jest dla ciebie ważne. Jeśli nie wiesz jak postąpić, nawet w drobnej sprawie, zatrzymaj się na chwilę i zadaj sobie pytanie: “Czego ja w głębi duszy tak naprawdę chcę” i to zrób. Nie kieruj się tym co mówią i oczekują od Ciebie inni.
 4. Poznaj siebie. Zadawaj sobie pytania co naprawdę lubisz, jaka jesteś, co Ci sprawia radość. Znajdź czas do przebywania sama ze sobą i lepszego zrozumienia jakim jesteś człowiekiem.
 5. Bądź dla siebie dobra, bardziej wyrozumiała, mniej wymagająca, wybaczaj sobie potknięcia Pogódź się z tym, że czasem popełniasz błędy. Naucz się sobie odpuszczać. Zaakceptuj swoje wady. Nie ma ludzi idealnych.
 6. Szanuj siebie. Jesteś tak samo ważna jak wszyscy inni. Nie jesteś w niczym gorsza. Uwierz w siebie.
 7. Bądź sobą. Nie musisz przed nikim udawać, że jesteś bardziej błyskotliwa, fajniejsza, lepsza.

  *smutki

 8. Nie rozpamiętuj błędów z przeszłości. Każdy je popełnia. Nie zmienisz tego co już się wydarzyło, niech Cię to nie męczy. Wyciągnij z tego lekcję by w przyszłości nie dopuścić do podobnej sytuacji.
 9. Nie zamartwiaj się. To nic nie zmieni. Nie rozpamiętuj, nie myśl o tym co może się zdarzyć. Żyj obecną chwilą, tu i teraz, dniem dzisiejszym, a nie tym co było lub może się wydarzyć.
 10. Naucz się blokować i wypierać z głowy czarne myśli. Nie pozwól by Cię dopadły.

  *sposób postępowania

 11. Postaraj się znaleźć coś co cię wkręci. Jakąś pasję lub chociażby codziennie próbuj czegoś innego. Tak by mieć zawsze zajętą głowę i uwolnić ją od rozmyślań. Znajdź coś co spowoduje, że położysz się spać zainspirowana i będziesz chciała zacząć nowy dzień z motywacją do działania w tym temacie.
 12. Rozwijaj się. Poczujesz się lepiej. Będziesz dla samej siebie bardziej wartościowym człowiekiem.
 13. Naucz się oddzielać życie prywatne od pracy. Po pracy, nie myśl o pracy. Daj sobie czas na odpoczynek, tak by mieć następnego dnia siłę, chęci i radość z tego co robisz.
 14. Aktywność fizyczna poprawia nastrój. Ćwicz, biegaj lub spaceruj na świeżym powietrzu, dotleń mózg, zmień otoczenie, choć na chwilę w ciągu dnia. Poczujesz się lepiej.
 15. Znaj umiar we wszystkim.

  *relacje z ludźmi

 16. Nie oceniaj innych. Nie wiesz jakie myśli mają w głowie, czym się kierują, jaką mają sytuację.
 17. Traktuj ludzi tak jakbyś chciała być sama traktowana. Bądź ludzka. Nikt nie jest gorszy od Ciebie.
 18. Nie próbuj wszystkim dogodzić i tak ich nie zadowolisz. Po pierwsze przestaną Cię szanować i nie docenią twoich wysiłków. Sama natomiast będziesz nieszczęśliwa z poczuciem, że poświęcasz się dla innych, zamiast żyć własnym życiem, które ucieka miedzy palcami.
 19. Odetnij się od toksycznych ludzi. Nie trać czasu i energii na bycie miłą dla osób, które nie traktują Cię dobrze. Unikaj ich i nie pozwól by wyprowadzili Cię z równowagi, zepsuli Ci dzień. Nie wszyscy muszą Cię lubić.
 20. Nie próbuj zmieniać innych na lepsze, ponieważ nie masz prawa mówić ludziom co dla nich jest dobre a co nie, nie wiesz tego. Twoja wersja lepszego niekoniecznie jest dobra dla innych. Skup się na tym, byś to ty była najlepszą wersją samej siebie.
 21. Naucz się odmawiać i nie miej wyrzutów sumienia z tego powodu.
 22. Nie oczekuj od innych. Oczekiwania psują relacje i prowadzą do zawodów.

 

Podsumowując, wpis ten przygotowałam w oparciu o swoje własne doświadczenia, to czego mi brakuje lub na czym najbardziej mi zależy. Każdy z nas ma inny system wartości i to co dla niego jest najważniejsze, dlatego też mam świadomość, że nie są to uniwersalne zasady dla każdego. Mam nadzieję jednak, że choć część z tych porad okaże się dla Was przydatna. Podzielcie się w komentarzach co byście z Waszej strony dodali do tej listy. Co dla Was jest istotne i jakimi zasadami staracie się kierować?

Taki psychologiczny wpis powstał chyba ze względu na stan w którym się znajduję obecnie, zostało mi kilka dni do wyznaczonego terminu porodu i obecny stan w którym się znajduję składnia do refleksji. O moim emocjonalnym rollercoaster w ostatnich dniach przed porodem, przeczytacie tutaj.

 

Dodaj komentarz