Ósmy i dziewiąty miesiąc z niemowlakiem

Ósmy i dziewiąty miesiąc życia z niemowlakiem już za nami. Pora na krótkie podsumowanie.

  • ząbkowanie

Wraz z nastaniem ósmego miesiąca życia pojawił się pierwszy ząbek. Drugi zaczął wychodzić w dziewiątym miesiącu. A pod koniec dziewiątego miesiąca zaczęły dawać o sobie znać cztery ząbki górne.

  • siku na stojąco

Synek również po raz pierwszy zobaczył jak sika na stojąco prosto do wanny. Podczas tej czynności fizjologicznej stał zdziwiony podpierając się ręką o ścianę wanny i patrzył jak siku opada do wody. Wydaje mi się, że jeszcze nie bardzo zrozumiał skąd to siku się wzięło i że to jego ale musiał jeszcze sprawdzić co się za działo i rozchlapał jeszcze ręką miejsce w którym siku spadało do wody.

  • pierwsze słowa

W dziewiątym miesiącu życia usłyszeliśmy jego pierwsze świadome słowo – AUTO, a raczej Ato. Mówimy: “powiedz auto”, a on z radością i wielką satysfakcją powtarza za nami. Czasami głośniej a po tym zaczyna dodatkowo krzyczeć: “aaa”. Nie wiemy czemu, chyba tak się cieszy i tyle emocji u niego wywołuje to, że potrafi mówić w “naszym” języku. Bardzo się cieszymy, że tak pięknie mówi. Trochę nas jednak dziwi jak prosimy by powiedział “mama”, a na to synek odpowiada: “auto”. Gdy mówimy by powiedział “tata”, w odpowiedzi słyszymy: “auto”, ehhh. Natomiast gdy płacze, ponieważ chce bym wzięła go na ręce potrafi bez problemu mówić: “mamamamamamama”.

Ostatnio wyszłam z domu i podobno, po chwili, wyszedł do korytarza i krzyczał “mamamama”, więc chyba za mną tęsknił…albo był to przypadek. Who knows:)

  • pierwsze kroki

Coraz częściej potrafi ustać samodzielnie przez kilka sekund, nie trzymając się żadnego podparcia. Chodzi podpierając się przy meblach.

Spaceruje trzymany za rączki po domu i kopie nogą balona.

W wózku już prawie w ogóle nie chce jeździć.

  • buszujący w szafkach

Wyjmuje rzeczy z szafek. Potłukł ostatnio 2 talerzyki i powoli zaczyna ściągać różne rzeczy z szafek i stołu.

  • tańce, hulanka, swawola

Robi siasia pupą w rytm muzyki. Siada na nodze tatusia i chce by ją unosił do góry by miał bujawkę.

  • łóżeczko i spanie

Wchodzi i wychodzi ze swojego łóżeczka. Sen – no comment:(

 

 

 

 

Dodaj komentarz