Pierwsze objawy zbliżającego się porodu. Kiedy jechać do szpitala?

Ponieważ oszacowany przez lekarzy dzień narodzin naszego synka jest już blisko, coraz częściej zastanawiam się jakie są pierwsze objawy zbliżającego się porodu. Po czym poznać, że zaczyna się poród? Jakie są jego pierwsze oznaki. Czy są jakieś zwiastuny nadchodzącego porodu?

Pierwsze objawy porodu:

 • Skurcze przepowiadające – tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, przygotowujące (trenujące) macicę do porodu. Są one nieregularne, a ich częstotliwość i nasilenie nie zwiększają się w czasie. Zazwyczaj pojawiają się na kilka dni przed porodem. Zanikają po zmianie pozycji, kąpieli, wzięciu Nospa,
 • Opadnięcie brzucha – to znaczy, że dzidziuś ustawił się w pasach startowych do wyjścia, czyli jego główka weszła do kanału rodnego. Zwykle ma to miejsce na dwa do czterech tygodni przed porodem. Będzie Ci łatwiej oddychać, ponieważ zmniejszy się ucisk na przeponę.
 • Odejście czopu śluzowego – czyli galaretowatego “korka” zamykającego ujście szyjki macicy. Objawia się dużą ilością bezbarwnego lub zabarwionego na lekko różowo śluzu na bieliźnie. Może nastąpić na kilka dni (nawet do dwóch tygodni) lub tuż przed porodem. To znak, że szyjka się skraca i rozwiera, przygotowując się do porodu. Nie należy jechać do szpitala, tylko czekać cierpliwie wiedząc, że już niebawem nadejdzie TEN dzień.
 • Zwiększone parcie na pęcherz moczowy
 • Ból pleców, pachwin, bóle w dole brzucha – pojawiają się zazwyczaj na kilka dni przed porodem.
 • Biegunka – może wystąpić tuż przed rozpoczęciem porodu. To znak, że organizm sam się “oczyszcza”
 • Instynkt wicia gniazda i zmiany zachowania – może to być chęć posprzątania całego domu lub umycia wszystkich okien, odczuwalny przypływ energii lub wręcz odwrotnie uczucie zmęczenia. Takie zmiany zachowania i nastroju pojawiają się na kilka dni przed porodem.

 

Kiedy jechać do szpitala?

 1. Odejście wód płodowych – jasny płyn o słomkowym kolorze i słodkawym zapachu (nie moczu). Do szpitala należy się zgłosić w ciągu 6 godzin.
 2. Odejście wód płodowych zabarwionych na zielono – jak najszybciej, ponieważ może (ale nie musi) być to oznaką, że coś się dzieje niedobrego. Natomiast zielony kolor to prawdopodobnie smółka.
 3. Coraz częstsze skurcze, nasilające się z czasem, nie słabnące przy zmianie pozycji, ruchu, kąpieli, zażyciu Nospa. Występujące przez co najmniej 3 godziny, co 5 minut.
 4. Krwawienie lub wydzielina zabarwiona na czerwono – natychmiast do szpitala.
 5. Odejście czopu śluzowego przeźroczysta lub różowa wydzielina – czekaj cierpliwie na rozwój wydarzeń.
 6. Jeżeli jakikolwiek z objawów powyżej wystąpił przed 37 tygodniem ciąży – od razu do szpitala.

 

Pamiętaj by przed przyjazdem do szpitala zjeść coś małego i lekkiego, by mieć siły na dalsze zmagania. W szpitalu raczej na pewno nie dostaniesz nic do jedzenia.

 

Podczas tworzenia wpisu Pierwsze objawy porodu… posiłkowałam się wiedzą zdobytą na szkole rodzenia oraz z książki: W oczekiwaniu na dziecko.

Na koniec, jeżeli zastanawiasz się co zabrać ze sobą do szpitala na poród, czyli kwestie związane z wyprawką do szpitala, zobacz kolejne moje wpisy z tego cyklu: torba dla mamy, torba dla noworodka, ubranie dla dzidziusia na wyjście ze szpitala.

Załączam również linki do wpisów dotyczących urlopów przysługujących po porodzie oraz rozszerzenie tematu o urlop ojcowski i inne świadczenia przysługujące tacie po urodzeniu dziecka. Zobacz również o jakich formalnościach muszą pamiętać rodzice po porodzie.

 

Jeżeli mój wpis okazał się przydatny, proszę zostaw komentarz. Zachęcam również do dzielenia się Twoimi doświadczeniami.

 

Dodaj komentarz