Tradycyjne potrawy wigilijne

Tradycyjne potrawy wigilijne w moim rodzinnym domu.

Zazwyczaj przygotowujemy 12 potraw na stół wigilijny. Są to dania bezmięsne. Centralne miejsce na stole zajmuje opłatek. Natomiast pod obrus kładziemy trochę sianka. Zostawiamy jedno dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa. Zanim zaczniemy kolację wigilijną, dzielimy się opłatkiem i składamy życzenia.

Poniżej lista tradycyjnych potraw wigilijnych, które goszczą na naszym świątecznym stole. Podałam nieco więcej pozycji, ponieważ niektóre pojawiają się zamiennie w różnych latach, w zależności od inwencji twórczej mojej mamy.

Tradycyjne potrawy wigilijne

 1. Barszcz czerwony z uszkami
 2. Zupa grzybowa
 3. Pierogi z kapustą i grzybami
 4. Krokiety z pieczarkami i serem lub kapustą i grzybami
 5. Kluski lub łazanki z makiem
 6. Karp smażony
 7. Karp pieczony z pieczarkami i/ lub serem
 8. Ryba po grecku
 9. Kapusta z grzybami lub grochem
 10. Śledzie w oleju z cebulką i/ lub w śmietanie
 11. Sałatka śledziowa, np. śledź pod pierzynką
 12. Sałatka jarzynowa
 13. Chleb
 14. Kompot z suszonych owoców lub zwykły
 15.  Sernik
 16. Jabłecznik
 17. Sero-mak
 18. Makowiec
 19. Piernik

Podobno w zależności od regionu, wigilijne menu wygląda nieco inaczej. Na przykład wśród wielu moich znajomych popularna jest kutia. Ja natomiast jeszcze nigdy jej nie próbowałam i bardzo zastanawia mnie jak smakuje taka tradycyjna, domowa wersja.

Podzielcie się w komentarzach jakie potrawy można znaleźć na Waszym wigilijnym stole, bez których nie wyobrażacie sobie Świąt Bożego Narodzenia. Chętnie poznam i wypróbuję nowe dania. Jeśli posiadacie sprawdzony przepis na tradycyjną kutię, to również proszę dajcie znać. Jest to smak, którego nie znam i bardzo chciałabym spróbować.

Staram się rozszerzać nasze wigilijne menu i testować nowe smaki. W ramach moich odkryć co roku przygotowuję jedną nową potrawę, która wcześniej nie pojawiała się na naszym wigilijnym stole. Na przykład ostatnio była to terrina z łososia, która wszystkim bardzo smakowała. Mam nadzieję, że za rok będzie to kutia.

Przyznam, że menu wigilijne jest, jak na nasze możliwości, zdecydowanie zbyt duże i co roku staramy się wprowadzać małe racjonalizacje, na przykład wielkości porcji i ilości dań. 

 

Moje przepisy zamieszczam w dziale kulinaria. Ponieważ nie jestem wytrawną kucharką i nie przepadam za spędzaniem całego dnia w kuchni, są to dania łatwe i szybkie w wykonaniu a jednocześnie, według mnie, smaczne.

 

 

 

Dodaj komentarz