Trzydniówka objawy i przebieg

Trzydniówka objawy i przebieg u naszego siedmiomiesięcznego synka. Co to jest trzydniówka, jak wyglądała u nas i jaki był jej przebieg. O tym nieco poniżej.

Trzydniówka w teorii

Trzydniówka to powszechna choroba wieku niemowlęcego. Objawia się wysoką gorączką trwającą przez kilka dni. Na zakończenie pojawia się wysypka, która nie sprawia bólu i ustępuje samoistnie. Podobno na trzydniówkę choruje się tylko raz. Czyli nie powinna już nas niepokoić w przyszłości.

To tyle teorii, a jak trzydniówka wyglądała w rzeczywistości u nas?

Objawy trzydniówki u naszego synka

  • wysoka temperatura wynosząca około 38,5 st.C (najwyższa 39,3 st.C), utrzymująca się przez trzy dni.
  • po podaniu leku przeciwgorączkowego temperatura spadała na kilka godzin, by po zakończeniu działania leku znowu wzrosnąć (po około 4 – 6 godzinach).
  • po trzech dniach spadek temperatury do poziomu około 37,8 st.C (stan podgorączkowy).
  • w piątym dniu pojawiła się prawie niewidoczna wysypka, bezbolesna, szybko zanikająca
  • rozdrażnienie, płaczliwość i senność maluszka
  • spadek apetytu

Przebieg trzydniówki u naszego synka

Synek zachorował na początku siódmego miesiąca. W niedzielę rano miał gorączkę wynoszącą około 38.2 st.C, która wzrastała. Nie miał żadnych innych objawów oprócz wysokiej temperatury, osłabienia i senności. Podaliśmy mu Pedicetamol i poszedł spać. Po przebudzeniu temperatura nieco spadła, synek zjadł śniadanie i troszeczkę się pobawił (około 15 minut), jednakże był bardzo słaby i ponownie zasnął. Po kilku godzinach od podania pierwszej dawki leku (po około 4-6 h) temperatura ponownie wzrosła do około 38,5 st.C. Podaliśmy kolejną dawkę i tak na zmianę przez trzy dni. Synek był osłabiony i spał przez większość czasu. Spadł mu nieco apetyt, ale pomiędzy karmieniami piersią udało się przemycić posiłki stałe w postaci śniadanka i obiadku. Zjadał je tylko wtedy gdy lek przeciwgorączkowy obniżył mu gorączkę na tyle, że miał siłę nieco pohasać. Dodatkowo był bardzo rozdrażniony, dużo płakał i chciał by cały czas nosić go na rękach. Po trzech dniach temperatura spadła do poziomu 37,8 st.C. Nie podawaliśmy już Pedicetamolu a synek był już nieco silniejszy. Taki stan podgorączkowy utrzymywał się przez dwa dni. W czwartek pojawiła się wysypka w pierwszej kolejności na brzuszku, a następnie na plecach. W piątek wieczorem już nie było śladu po wysypce. Wysypka ta jest prawie niezauważalna i łatwo ją przegapić.

Wizyta u pediatry

W poniedziałek pojechaliśmy do pediatry, potwierdził, że prawdopodobnie jest to trzydniówka, ale na wszelki wypadek zlecił badanie krwi i moczu. Zalecenia: częste przystawianie do piersi. podawanie leku przeciwgorączkowego Pedicetamolu po przekroczeniu temperatury 38 st.C przez 2 dni. W środę otrzymaliśmy wyniki i w czwartek pojechaliśmy na kontrolę do lekarza. Nie było niepokojących objawów, pomimo, że w wynikach badania krwi znalazło się kilka strzałek w dół i w górę.

Pobranie moczu u niemowlaka

Złapanie moczu u tak małego dziecka nie jest łatwym zadaniem. Nam udało się to przy trzecim podejściu. Dostaliśmy specjalne woreczki dla niemowlaków, które ułatwiają jego pobranie. Niestety one również przeciekają, dlatego też po ich założeniu starajcie się trzymać dzidziusia na rękach w pionie do momentu zrobienia siku. Najlepiej założyć je od razu po porannym przebudzeniu maluszka, gdyż jest duże prawdopodobieństwo, że nasiusia w najbliższych 10 minutach od wstania.

 

Mam nadzieję, że wpis ten okaże się pomocny, gdy Wasze maluszki będą przechodziły trzydniówkę lub będzie konieczne pobranie moczu.

Więcej wpisów o poszczególnych miesiącach życia naszego synka znajdziecie tutaj:

 

 

 

Dodaj komentarz